Trendy energetyczne i ich globalne znaczenie
Grudzień 13, 2018
Rower gastronomiczny: sprzedaż lodów
Styczeń 30, 2019

 

W dzisiejszych czasach coraz częściej mówi się, że środki nootropowe pozwalają wyzwolić nieznany dotąd nikomu potencjał mózgu. Zwiększają koncentrację studentów przygotowujących się do sesji, zapewniają przewagę menagerom korporacji. Brzmi nieprawdopodobnie ale te małe pigułki rzeczywiście gwarantują lepsze skupienie i niesamowity przyrost komórek mózgowych. Nootropy to prawdziwa potęga, którą może odkryć każdy z Nas!

Jeśli pamiętacie film „Limitless”, w którym główny bohater używa inteligentnych tabletek, czyniących go genialnym, na pewno nie raz marzyliście, by osiągnąć identyczny efekt. Substancje nootropowe oraz ich szeroka gama, otwierają takie możliwości. I choć efekty nie będą tak spektakularne, jak w przypadku postaci z filmu, to jednak odczujecie, jak Wasza głowa „pracuje na szybszych obrotach”. Interesują Was najlepsze środki na skupienie, dzięki którym staniecie się bardziej zmobilizowani do pracy czy nauki, a Wasza produktywność wzrośnie o 100%? Pomocny okaże się piracetam.

Piracetam: czym jest i jak działa?

Piracetam nazywany jest prekursorem całej rodziny preparatów z grupy racetamy. Opracowany został ponad 50 lat temu przez rumuńskiego psychologa i chemika – dr. Corneliu E Giurgea, a do dziś zaliczany jest do grona pierwszych i najchętniej wybieranych nootropów. Stanowi zamiennik preparatów typu Ginko Biloba czy żeńszeń, bo środki nootropowe wykazują nieporównywalnie lepsze efekty niż suplementy apteczne.  To także zdrowsza alternatywa dla stymulantów takich jak energy drinki, mocna kawa czy herbata. Chętnie sięgają po niego osoby, które nie wiedzą, jak się skupić, szukają sposobu na poprawę motywacji, kreatywności, zapału do pracy czy nauki oraz pamięci.

Choć mechanizmy działania piracetamu nie są do końca zbadane, to naukowcy są zgodni, że nootropy z grupy racematów powodują m.in. wzrost zużycia tlenu, glukozy oraz poprawę przepływu krwi w mózgu, co automatycznie przekłada się na poprawę funkcji poznawczych (wykorzystano to w terapii osób np. z chorobą Alzheimera). Dodatkowo, piracetam wykazuje zdolności neuroprotekcyjne tj. ochrony mózgu przez utratą neuronów, a proces ten postępuje wraz z wiekiem. Co ciekawe – zapobiega też neurodegeneracji w przypadku choroby alkoholowej. Pobudza receptory glutaminianowe – główne neuroprzekaźniki, które wzmagają m.in. czujność, koncentrację, uwagę, pamięć i uczenie się. Nootropy przetestowano również u pacjentów z depresją, którzy wskazali po ich zażywaniu polepszenie ogólnego samopoczucia, wzrost energii i witalności. Piracetam służy także osobom z epilepsją, zaburzeniami słuchu, a nawet ma działanie przeciwzapalne. Chętnie korzystają z niego sportowcy czy kulturyści, bo podnosi wydolność organizmu.

Substancje nootropowe (z naciskiem na piracetam) wpływają poza tym na wydolność organizmu i są wykorzystywane w badaniach u osób cierpiących na dysleksję (polepszają zdolność rozumienia i szybkość czytania). Jednym słowem – piracetam odżywia i dotlenia mózg, pomagając temu narządowi osiągnąć wyższe osiągi.

Generalnie, nootropy zaliczane są do substancji nietoksycznych, dobrze tolerowanych przez organizm i nie przynoszących skutków ubocznych. Nie powodują również efektu uzależnienia. U niewielkiej grupy użytkowników wywołały jedynie uczucie pobudzenia, bólu głowy, niewielkiej senności czy niepokoju. Zaleca się, by piracetam przyjmować w dawce od 1200- 4800 miligramów na dobę (najlepsze efekty wykazuje jednak dawkowanie 1600 mg, podzielone na dwie lub trzy porcje w ciągu całego dnia). Badania wykazały, że piracetam można efektywnie łączyć wraz z suplementami choliny, wpływając tym samym na lepsze skupienie.  Cholina bowiem, jako element acetylocholiny, odgrywa istotną rolę w procesach myślenia, zapamiętywania i przyswajania nowej wiedzy. Pamiętajmy jednak, że substancje nootropowe, jak wszystkie inne farmaceutyki, nie powinny być łączone z alkoholem.

Piracetam to sposób na lepsze skupienie

Substancje nootropowe choć faktycznie wykazują świetne rezultaty, to ich działanie nie jest jednorodne dla każdego organizmu – wiele zależy od indywidualnych predyspozycji takich jak np. geny, metabolizm.  Jak pokazują badania – piracetam jako inteligentny stymulant, oddziałuje pozytywnie na funkcje poznawcze mózgu i stosowany przez zdrowe osoby, w większości przypadków przynosi satysfakcjonujące efekty.

Do niewątpliwych zalet, płynących z jego zażywania zaliczamy:

  • poprawę pamięci i łatwiejsze przyswajanie wiedzy,
  • wzrost energii,
  • wyostrzenie czujności i koncentracji,
  • wzmocnienie zdolności poznawczych,
  • lepsze skupienie,
  • zwiększenie produktywności
  • napływ kreatywności

Piracetam to dziś jeden z najstarszych wzmacniaczy kognitywnych i pionier kolejnych generacji leków z rodziny „nootropy”. Pomimo jego bezpieczeństwa, nie został on zatwierdzony przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA) jako suplement diety. Wynika to głównie z braku dostatecznej ilości testów klinicznych. Piracetam można zakupić w postaci kapsułek lub proszku, którego efekty po zażyciu zauważalne są szybciej niż w przypadku przyjęcia pigułki.