cyfrowa kopalnia
Jak bezpiecznie przechowywać kryptowaluty?
Maj 22, 2018
Projekt Loft
Projekt Loft – meble na miarę naszych czasów
Maj 22, 2018
cyfrowa kopalnia

cyfrowa kopalnia

Czym są kryptowaluty?
Kryptowaluty to prawdziwy przełom w dziedzinie finansów w Internecie. Kryptuwaluta to waluta kryptograficzna, czyli rozproszony system księgowy, który bazuje na kryptologii. Na kryptologię składają się: kryptografia – utajanie wiadomości oraz kryptoanaliza, a konkretnie, przełamywanie zabezpieczeń i deszyfrowanie wiadomości. Wykorzystuje się ją między innymi w rozwiązaniach, które zapewniają bezpieczeństwo kart bankomatowych. Nad rozproszonym i zdecentralizowanym systemem kryptowalut pieczę mają wyłącznie użytkownicy. Co ciekawe, ten innowacyjny, wirtualny i bardzo wygodny środek płatniczy funkcjonuje bez nadzoru jakiejkolwiek jednostki, organizacji, czy banku. Nie ma na niego wpływu żadna polityka, żadne państwo, ani żadna władza. Ten wirtualny pieniądz jest zupełnie niezależny. Do obsługi płatności służą natomiast serwery obliczeniowe, których to właścicielem może być dosłownie każdy, kto zagląda czasem do sieci. Wystarczy być online i w każdej chwili spokojnie możesz dołączyć do internetowej społeczności, która generuje, czyli wydobywa wirtualną walutę.
Kryptowaluty, jak wskazuje już pierwszy człon nazwy „krypto”, czyli szyfr, są bardzo skrupulatnie szyfrowane. Internet jest wirtualnym światem, w którym rządzi i gra pierwsze skrzypce właśnie ten rodzaj waluty. To tu odbywają się wszelkie transakcje, ich akceptacja, bądź odrzucanie, a także zakupy. Każda wirtualna moneta posiada swój identyfikator w postaci adresu nadawcy oraz przelewu. Co ważne, z jednej puli środków, możesz dokonać transakcji tylko i wyłącznie jeden raz.
Pierwszą kryptowalutą był Bitcoin (BTC), a obecnie istnieje już ponad 1000 różnych kryptowalut. Przykładem mogą być: Litecoin, Digitalcoin, czy Dogecoin.

Zalety kryptowalut

Choć kryptowaluty mają przeciwników i sceptyków, którzy są jeszcze nieufni w stosunku do nich, to coraz więcej osób się przekonuje i wielu państwach bardzo ładnie się przyjęły. W Warszawie jest ok. 26 punktów, gdzie użyć możesz Bitcoina, natomiast na całym świecie istnieje już ponad 10 000 punktów, które przyjmują Bitcoiny. Ogromnym plusem tej wirtualnej waluty jest możliwość przesyłania pieniędzy i dokonywania transakcji nawet na drugim końcu świata. Nie ma limitów, dni wolnych od pracy, czyli tak naprawdę możesz obracać wirtualną monetą 24h/dobę, jeśli oczywiście masz dostęp do internetu. Bezpieczeństwo to również duży plus kryptowalut. Obecne kody i szyfry są praktycznie nie do złamania.
Jak wspomnieliśmy wyżej, wirtualna waluta służy do wykonywania wielu transakcji w internecie, jak również stacjonarnie. Bitcoinem spokojnie możesz doładować telefon, zapłacić za zakupy internetowe, zapłacić za grę online, czy najprościej w świecie opłacić wszystkie rachunki. Jeśli chodzi o płatność stacjonarną Bitcoinem, to musisz mieć na swoim telefonie, tzw. portfel mobilny ze zgromadzonymi na nim środkami. Potem tylko skanujesz udostępniony Ci QR kod i gotowe. Kontrolę nad portfelem ma oczywiście wyłącznie jego właściciel, który dysponuje specjalnym, zaszyfrowanym kluczem.
Mówiąc o zaletach kryptowalut, nie możemy pominąć ograniczonej podaży danego rodzaju wirtualnej waluty. Chodzi o to, że istnieje limit w ich tworzeniu. Limit Bitcoina to 21 milionów i ani jednego więcej.

Wydobycie kryptowalut, czyli mining

Kopanie kryptowalut polega na użyczeniu mocy obliczeniowej koparki (komputera) do rozwiązywania problemów kryptograficznych, za co „górnik”, czyli właścicieli komputera otrzymuje zapłatę w postaci danej kryptowaluty. W czasie, kiedy pojawił się Bitcoin, górnikiem mógł zostać każdy, kto miał dostęp do internetu i odpowiedni sprzęt. Było to znacznie prostsze. Podczas wydobycia wykorzystywano najpierw procesory, a później karty graficzne. W 2013 roku, zaczęto natomiast kopać przy pomocy specjalnych maszyn ASIC. Obecnie mining Bitcoinów jest znacznie trudniejszy i odbywa się przy użyciu bardzo specjalistycznych koparek, czyli komputerów o bardzo dużej mocy obliczeniowej. Zajmują się tym głównie farmy. Pozostałe rodzaje kryptowalut kopać można nadal za pomocą kart graficznych.

Koparki są niezbędne

Koparki kryptowalut, czyli komputery, które służą do wydobywania wirtualnej waluty. Dziś górnicy dysponują dwoma rodzajami koparek – CPU oraz GPU. Koparki CPU (ang. central processing unit – Centralna Jednostka Wykonawcza) dedykowane są jedynie do miningu. Procesor jest bowiem urządzeniem, które pobiera dane, interpretuje je, a następnie wykonuje jako rozkazy.
GPU składa się z tysięcy jednostek arytmetycznie logicznych (ALU), które wykonują te same operacje co CPU, jednak jednocześnie. Jest więc w stanie wykonywać te same obliczenia co CPU, jednak robi to znacznie szybciej.